Eiko HIDF-PS25-8FCCT-U-EX39 16333 25W/20.5W/17W 3000K/4000K/5000K ED28 EX39 LED Filament HID Replacement
- Buy 10 for $42.95 each and save 7%
- Premier# LOCCCTPS25WE39FIL-E
- Eiko HIDF-PS25-8FCCT-U-EX39 16333
Eiko HIDF-PS25-8FCCT-U-EX39 16333 Power + Color Selectable Filament LED HID Replacement
Eiko now has high lumen LED filament lamps that are power and color selectable! This means you can choose between 3000K, 4000K and 5000K colors on the lamp itself as well as different power levels. This unit has 17W, 20.5W and 25W levels to increase light levels up to 5000 lumens for an amazing 200 lumens per watt! ED28 shape for replacing lower watt HID lamps like a 50W, 70W or 100W. Clear filament look. EX39 mogul base and operates on 120-277V. DLC rated. Non-dimmable. Wet rated and rated for use in enclosed fixtures. Omnidirectional 360 degree light output. Rated for up to 140 degrees fahrenheit and down to -22 degrees.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 17W/20.5W/25W |
| HID Equivalent | 50W-100W |
| Lumens | 5000 |
| Lumens Per Watt | 200 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3000K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3000K/4000K/5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Bulb Shape | ED28 |
| Length (M.O.L.) Inches | 9.92 |
| Diameter (Inches) | 3.58 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | HIDF-PS25-8FCCT-U-EX39 |
| Manufacturer Order # | 16333 |
| Premier Part # | LOCCCTPS25WE39FIL-E |
Write your content here...