Eiko HIDF-15W-850-U-E26 16335 15W 5000K ED17 Filament LED HID Lamp E26 50W Equiv
- Buy 10 for $19.99 each and save 17%
- Premier# LOC50K15WE26FIL-E
- Eiko HIDF-15W-850-U-E26 16337
Eiko HIDF-15W-850-U-E26 16337 15W 5000K ED17 Filament LED HID Lamp E26 50W Equiv
Eiko just released a new HID LED filament series that can hit nearly 200 lumens per watt with each lamp! This version is a 15W 2700 lumen LED HID replacement lamp in an ED17 shape. This is the same ANSI size as an HID ED17, ensuring fit when retrofitting a fixture. Available in 2200K or 5000K in this ED17 size. 120-277V universal voltage. E26 medium base (E26 versions are not DLC rated). Non-dimmable. Wet rated and rated for use in enclosed fixtures. Omnidirectional 360 degree light output. Clear lens creates a beautiful look within the existing fixture. Rated for up to 140 degrees fahrenheit and down to -22 degrees.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 15W |
| HID Equivalent | 50W |
| Lumens | 2700 |
| Lumens Per Watt | 180 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | ED17 |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.38 |
| Diameter (Inches) | 2.20 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 140°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 10 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | HIDF-15W-850-U-E26 |
| Manufacturer Order # | 16337 |
| Premier Part # | LOC50K15WE26FIL-E |
Write your content here...