Eiko 16360 BR30-19W-9FCCT-D Dimmable 19W LED BR30 5CCT 2700K-5000K 90CRI 150W Equivalent
- Buy 48 for $7.95 each and save 13%
- Premier# LR30CCT19W/CRI-E
- Eiko 16360 BR30-19W-9FCCT-D - Dimmable LED BR30 19W CCT Select 90CRI
Eiko 16360 BR30-19W-9FCCT-D Dimmable 19W LED BR30 5CCT 2700K-5000K 150W Equivalent
Never before has a high output LED BR30 existed that could replace 150+ traditional sources. Well now Eiko has a 19W LED BR30 that can deliver up to 2200+ lumens. All while providing 90+ CRI for excellent color rendering and color selectability for choosing between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K on the lamp itself. Available in R20, BR30 and BR40 sizes. Dimmable on 120V line voltage. Rated for 25,000 hours and a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 19W |
| Incandescent Equivalent | 150W |
| Lumens | 2200-2298 |
| Lumens Per Watt | 116-121 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.1 |
| Diameter (Inches) | 3.7 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | BR30-19W-9FCCT-D |
| Manufacturer Order # | 16360 |
| Premier Part # | LR30CCT19W/CRI-E |
Write your content here...