Eiko 16359 BR30-14W-9FCCT-D Dimmable 14W LED BR30 5CCT 2700K-5000K 90CRI 100W Equivalent
- Buy 48 for $5.80 each and save 7%
- Premier# LR30CCT14W/CRI-E
- Eiko 16359 BR30-14W-9FCCT-D - Dimmable LED BR30 14W CCT Select 90CRI
Eiko 16359 BR30-14W-9FCCT-D Dimmable 14W LED BR30 5CCT 2700K-5000K 100W Equivalent
Eiko has a new LED reflector line that hits all the metrics needed! 90CRI for all lamps and color-selectable for choosing between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K on the lamp itself. Available in R20, BR30 and BR40 sizes. This version is the 14W 1500+ lumen LED BR30 that replaces up to 100W incandescent sources. Dimmable on 120V line voltage. Rated for 25,000 hours and a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 14W |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| Lumens | 1400-1599 |
| Lumens Per Watt | 100-114 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | BR30 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.1 |
| Diameter (Inches) | 3.7 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | BR30-14W-9FCCT-D |
| Manufacturer Order # | 16359 |
| Premier Part # | LR30CCT14W/CRI-E |
Write your content here...