Eiko 16355 R20-6W-9FCCT-D Dimmable 5.5W LED R20 5CCT 2700K-5000K 90CRI 50W Equivalent
- Buy 48 for $3.99 each and save 8%
- Premier# LR20CCTK5.5W-E
- Eiko 16355 R20-6W-9FCCT-D - Dimmable LED R20 5.5W CCT Select 90CRI
Eiko 16355 R20-6W-9FCCT-D Dimmable 5.5W LED R20 5CCT 2700K-5000K 50W Equivalent
Eiko has a new LED reflector line that hits all the metrics needed! 90CRI for all lamps and color-selectable for choosing between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K or 5000K on the lamp itself. Available in R20, BR30 and BR40 sizes. This version is the 5.5W 550 lumen LED R20 that replaces 50W incandescents. Dimmable on 120V line voltage. Rated for 25,000 hours and a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 5.5W |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| Lumens | 550 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | R20 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.8 |
| Diameter (Inches) | 2.5 |
| Beam Angle | N/A |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 12 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | R20-6W-9FCCT-D |
| Manufacturer Order # | 16355 |
| Premier Part # | LR20CCTK5.5W-E |
Write your content here...