Eiko 15480 L16WPLL/BF/8FCCT/U/2G11 16W 16" Type B LED PLL 2G11 3000K-6500K
- Buy 24 for $14.25 each and save 8%
- Buy 48 for $13.10 each and save 15%
- Premier# LPLL5CCT16W2G11-E
- Eiko 15480 L16WPLL/BF/8FCCT/U/2G11 - 16W 15.94" LED PLL 2G11 Ballast Bypass
Eiko 15480 L16WPLL/BF/8FCCT/U/2G11 16W 15.94" LED PLL 2G11 Base Type B 3000K-6500K
When it comes to LED PL and LED PLL lamps, Eiko has a wide swath of offerings! Their new line of LED PLL lights are color selectable, allowing you to choose between 3000K, 3500K, 4000K, 5000K and the rare 6500K on the lamp itself. These LED PLL equivalents are available in all the sizes that you would see a CFL PLL in - 8.5" 18W CFL, 12" 24W CFL, 16" 36W CFL and 22" 40W. 2G11 four prong base. Type B ballast bypass install method for getting rid of the existing ballast and wiring direct for additional energy savings. These 15.94" LED PLL lights deliver 2000 lumens on 16W to replace a 36W CFL PLL. Horizontal orientation with a 200° beam spread. With pin-base CFL lamps on the outs and being outlawed in various states, now is the time to convert! At 50,000 hours lifespan, these last up to 5x longer than fluorescent PL lamps. Non-dimmable. Film coated glass for extra protection. 5 Year limited warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 16W |
| CFL Equivalent | 36W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | PLL |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 125 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Kelvin | 3000K-6500K |
| Dimmable | No |
| Base Type | 2G11 |
| Bulb Shape | PLL |
| Beam Angle | 200° |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 15.94 |
| Width (Inches) | 1.71 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L16WPLL/BF/8FCCT/U/2G11 |
| Manufacturer Order # | 15480 |
| Premier Part # | LPLL5CCT16W2G11-E |