Eiko 15473 L5.5WPLS/BP/8FCCT/U/2GX7/H 5.5W Type B LED PLS 2GX7 2700K-4000K
- Buy 24 for $8.50 each and save 5%
- Buy 48 for $7.99 each and save 11%
- Premier# LPLS4CCT5.5W2GX7-E
- Eiko 15473 L5.5WPLS/BP/8FCCT/U/2GX7/H - 5.5W Type B Horizontal LED PLS 2GX7 Base
Eiko 15473 L5.5WPLS/BP/8FCCT/U/2GX7/H 5.5W Type B LED PLS 2GX7 Base 2700K-4000K
When it comes to LED PL and LED PLL lamps, Eiko has a wide swath of offerings! Even if you have a 2G7 or 2GX7 base CFL plugin lamp, Eiko has an option. This LED PL lamp is a 5.5W 620 lumen LED PLS with a 2GX7 4-pin base. It is a ballast bypass style for connecting direct to the line voltage in the fixture. Color select allows you to choose between 2700K, 3000K, 3500K and 4000K color temps with a switch on the lamp. 180° horizontal spread. 120-277V. With pin-base CFL lamps on the outs and being outlawed in various states, now is the time to convert! At 50,000 hours lifespan, these last up to 5x longer than fluorescent PL lamps. Non-dimmable. Plastic frosted lens. 5 Year limited warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 5.5W |
| CFL Equivalent | 13W |
| Old LED Version | N/A |
| Lamp Type | PLS |
| Lumens | 620 |
| Lumens Per Watt | 113 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| Kelvin | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | 2GX7 |
| Bulb Shape | PL |
| Beam Angle | 180° |
| Orientation | Horizontal |
| Lens Type | Frosted |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.51 |
| Width (Inches) | 1.17 |
| Height (Inches) | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | No |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | UL |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | L5.5WPLS/BP/8FCCT/U/2GX7/H |
| Manufacturer Order # | 15473 |
| Premier Part # | LPLS4CCT5.5W2GX7-E |
Write your content here...