Eiko 13798 VL1-24PS90-FCCT-H 2x4 Volumetric LED VL1 Troffer 35K/4K/5K 90W/75W/65W 2-Pack
- Buy 5 for $264.95 each and save 4%
- Buy 10 for $255.95 each and save 7%
- Premier# LCBT2X4CCTPS90W-E
Eiko VL1-24PS90-FCCT-H 13798 2x4 Volumetric LED Troffer 35K/4K/5K 90W/75W/65W 120-347V 2-Pack
Eiko developed a new series of volumetric LED troffers that are color and power selectable! Choose between 3500K, 4000K and 5000K on the fixture itself. This is the high output 2x4 LED panel from Eiko as the wattage levels are at 90W, 75W or 65W. This means the fixture can put out anywhere from 9100 lumens up to 12,600 lumens! 120-347V universal voltage. 0-10V dimming. Also available in 1x4 and 2x2. Optional mounts include a recessed mount kit or a surface mount kit. Emergency backup kits available at different lumen levels as well as a PIR sensor. Sold in 2-packs.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 120-347V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 6-Lamp T8 |
| Watts | 90W/75W/65W |
| Lumens | 12,600/10,500/9100 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 2x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.8 |
| Height (Inches) | 23.7 |
| Width (Inches) | 2.1 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 50ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | VL1-24PS90-FCCT-H |
| Manufacturer Order # | 13798 |
| Premier Part # | LCBT2X4CCTPS90W-E |
Write your content here...