Eiko 13792 VL1-14PS35-FCCT-H 1x4 Volumetric LED VL1 Troffer 35K/4K/5K 35W/30W/22W 2-Pack
- Buy 5 for $161.95 each and save 4%
- Buy 10 for $154.95 each and save 8%
- Premier# LCBT1X4CCTPS35W-E
Eiko VL1-14PS35-FCCT-H 13792 1x4 Volumetric LED Troffer 35K/4K/5K 35W/30W/22W 120-347V 2-Pack
Eiko has created a new series of volumetric LED troffers that are color and power selectable! Choose between 3500K, 4000K and 5000K on the fixture itself; no more questioning what color temp to get. You can also choose between three wattage levels on 35W, 30W, and 22W. This means the fixture can put out anywhere from 3080 lumens up to 4900 lumens! 120-347V universal voltage. 0-10V dimming. Also available in 2x4 and 2x2. Optional mounts include a recessed mount kit or a surface mount kit. Emergency backup kits available at different lumen levels as well as a PIR sensor. Sold in 2-packs.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 120-347V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | 2-Lamp 31W Ubend |
| Watts | 35W/30W/22W |
| Lumens | 4900/4200/3080 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 3500K/4000K/5000K |
| Kelvin | 3500K/4000K/5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 1x4 |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.8 |
| Height (Inches) | 11.7 |
| Width (Inches) | 2.0 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 50ºC |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 100,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | VL1-14PS35-FCCT-H |
| Manufacturer Order # | 13792 |
| Premier Part # | LCBT1X4CCTPS35W-E |
Write your content here...