Eiko 13036 L8WA15/830PF/D/E26 Frosted LED A15 8W 3000K 60W Equivalent Dimmable
- Buy 24 for $2.75 each and save 7%
- Premier# LA1530K8W-E
- Eiko 13036 L8WA15/830PF/D/E26 Plastic Frosted LED A15
Eiko 13036 L8WA15/830PF/D/E26 Frosted LED A15 8W 3000K 60W Equivalent Dimmable
Eiko has a vast array of LED A15 lamps, normally a rare find with a lamp this small. Available in 5.5W (40W equivalent) or 8W (60W equivalent). Frosted or clear lens to suit various applications from decorative to practical. This version is plastic. Dimmable.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 8W |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A15 |
| Lamp Type | A15 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.52 |
| Diameter (Inches) | 2.0 |
| Beam Angle | Omnidirectional |
| Rated Hours | 15,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | L8WA15/830PF/D/E26 |
| Manufacturer Order # | 13036 |
| Premier Part # | LA1530K8W-E |
Write your content here...