Eiko 10640 OWL2-20/20W/840-U-S18-W NightOWL LED Security Light 4000K White
- Buy 5 for $63.95 each and save 9%
- Eiko 10640 OWL2-20/20W/840-U-S18-W
Eiko 10640 OWL2-20/20W/840-U-S18-W NightOWL LED Security Light 4000K White
The Eiko NightOWL is the choice for LED security lights. It features two 10W LED floodlights that are adjustable for precision light-placement. They are controlled in part with a multi-function 180° motion sensor that has three sensor operating modes, for further customizing the controls. Available in 3000K, 4000K and 5000K color temps and in bronze or white housing. ETL listed for Wet Location (wall mounting only) and DLC rated. 120-277V. -40°F to 140°F. Die-cast aluminum base and flood light heads for superior thermal performance. Rated for 5 years with 90% of life at 54,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 20W |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 100 |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimmable | No |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.08 |
| Height (Inches) | 4.44 |
| Width (Inches) | 5.38 |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Maximum Temp | 140ºF |
| Rated Hours | 54,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | OWL2-20/20W/840-U-S18-W |
| Manufacturer Order # | 10640 |
| Premier Part # | OWL2-20/20W/840-U-S18-W |
Write your content here...