Eiko 10538 LED29WA23/OMN/850/G8 29W 5000K Omni LED A23 200W Equiv
- Premier# LA2350K29W-E - 200W Equivalent LED
- Eiko 10538 LED29WA23/OMN/850/G8 29W LED A23 5000K
Eiko 10538 LED29WA23/OMN/850/G8 29W 5000K Omni LED A23 200W Equiv
Eiko's new LED A23 lamps are 29W and are 200W incandescent equivalents and 70W HID replacements. Available in 3000K, 4000K and 5000K. Delivers 3000+ lumens on 29W. 220 Degree beam angle. 5 year manufacturer warranty with an L70 of 25,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 29W |
| Incandescent Equivalent | 200W |
| Lumens | 3050 |
| Lumens Per Watt | 105 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A23 |
| Lamp Type | A23 |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.3 |
| Diameter (Inches) | 2.87 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 10538 |
| Manufacturer Order # | LED29WA23/OMN/850/G8 |
| Premier Part # | LA2350K29W-E |
Write your content here...