Eiko 10535 LED25WA21/OMN/850/G8 25W 5000K Omni LED A21 150W Equiv
- Premier# LA2150K25W-E - 150W Equivalent LED
- Eiko 10535 LED25WA21/OMN/850/G8 25W LED A21 5000K
Eiko 10535 LED25WA21/OMN/850/G8 25W 5000K Omni LED A21 150W Equiv
Eiko's new LED A21 lamps are 19W-25W and replace up to 150W incandescents. 120-277V universal voltage allows them to replace low-watt HID as well. Available in 3000K, 4000K and 5000K. Delivers 2550 lumens on 25W. 220 Degree beam angle. 5 year manufacturer warranty with an L70 of 25,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Watts | 25W |
| Incandescent Equivalent | 150W |
| Lumens | 2550 |
| Lumens Per Watt | 102 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 80+ |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | A21 |
| Lamp Type | A21 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.47 |
| Diameter (Inches) | 2.64 |
| Beam Angle | Omni-Directional |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 45°C |
| Minimum Starting Temp | -20°C |
| Case Quantity | 24 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 10534 |
| Manufacturer Order # | LED25WA21/OMN/850/G8 |
| Premier Part # | LA2150K25W-E |
Write your content here...