Eiko 10151 VRT1-130/C5/750-U-D-T5-BZ VERT LED Site Light 100W 5000K
- Eiko 10151 VRT1-130/C5/750-U-D-T5-BZ
- Eiko Vert LED Site Lighter 5000K 100W 13,000 Lumens T5
Eiko 10151 VRT1-130/C5/750-U-D-T5-BZ VERT LED Site Light 100W 5000K
The Eiko LED VERT Site Light is packed with power and designed for versatile use in parking areas, automotive dealerships, and other outdoor applications. Diecast aluminum body with durable powder coast finish and UV stabilized polycarbonate lens. Available in multiple lumen packages from 100W up to 300W, all in 4000K/5000K or T3/T5 distribution. Must choose mounting option: 2-3/8" Slipfitter, Direct Mount or Yoke Mount. 5 year warranty and 60,000 hours. 480V available as special order.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 100-277V |
| HID Equivalent | 175-320W |
| Watts | 100W |
| Lumens | 13,000 |
| Lumens Per Watt | 130 |
| CRI | 70+ |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | T5 |
| Finish | Bronze |
| Length (M.O.L.) Inches | 19.1-20.43 (depends on mounting) |
| Height (Inches) | 3.5-6.3 (depends on mounting) |
| Width (Inches) | 13.1 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 122ºF |
| Rated Hours | 60,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | 10151 |
| Premier Part # | VRT1-130/C5/750-U-D-T5-BZ |
Write your content here...