Eiko 09964 DTD-95/CO/850-DIM-GY-U LED Dusk to Dawn 80W 5000K ***DISCONTINUED***
- Premier# NFX1688 - Eiko 09964 DTD-95/CO/850-DIM-GY-U
Eiko 09964 DTD-95/CO/850-DIM-GY-U LED Dusk to Dawn 80W 5000K ***DISCONTINUED***
Eiko's LED Dusk-to-Dawn series presents some of the most cost-effective and durable LED solutions for area and general outdoor lighting. Instant-on and up to 90% energy savings compared to HID sources. DLC listed and IP65 rated for wet locations. Diecast aluminum housing with impact resistant, non-yellowing polycarbonate lens. Includes separate galvanized steel mounting arm. 2-3/8" mounting arm fitting.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 320W |
| Watts | 79W |
| Lumens | 9500 |
| Lumens Per Watt | 120 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Length (M.O.L.) Inches | 24 |
| Height (Inches) | 21.3 |
| Width (Inches) | 9.45 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 104ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Order # | 09964 |
| Premier Part # | NFX1688 |
Write your content here...