Eiko 09707 VOL22-3CP-40K-U 2x2 LED Volumetric Troffer 26W 4000K Case/2
- Eiko 09707 VOL22-3CP-40K-U
Eiko 09707 VOL22-3CP-40K-U 2x2 LED Volumetric Troffer 26W 4000K 2-Pack
Single-lens center basket style Volumetric LED Troffer with swept white sidewall reflector. Direct/indirect illumination provides visual comfort while minimizing glare, making it a perfect fit for replacing fluorescent fixtures in office applications. DLC 4.1 Premium means top of the line efficiency to go along with rebate eligibility. Available in 2'x2' and 2'x4' sizes. 0-10V dimming comes standard (0-10V dimmer not included). Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 26W |
| Lumens | 3250 |
| Lumens Per Watt | 125 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 4000K |
| Kelvin | 4000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | White |
| Nominal Size | 2x2 |
| Length (M.O.L.) Inches | 23.78 |
| Height (Inches) | 23.78 |
| Width (Inches) | 3.62 |
| Wet/Damp Rated | Damp |
| Maximum Temp | 104ºF |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | 09707 |
| Premier Part # | VOL22-3CP-40K-U |
Write your content here...