Beacon Vanish Edge-Lit LED Canopy VSH-85-5K7-UNV-WHS 85W 13,666 Lumen 5000K 120-277V
- Buy 5 for $364.95 each and save 9%
- Hubbell Beacon Vanish LED Canopy Fixture #VSH-85-5K7-UNV-WHS
Beacon Vanish Edge-Lit LED Canopy VSH-85-5K7-UNV-WHS 85W 13,666 Lumen 5000K 120-277V
The Beacon Vanish fixture is a made-to-order LED Canopy fixture that can do it all. Edge-lit technology allows for an even spread of light (Type V distribution). This version is the 85W 5000K option that delivers 13,666+ lumens. 120-277V universal voltage. 0-10V dimmable. Wet rated thanks to it's IP66 rating. DLC rated. Low profile 2.1" depth design. Pendant or surface-mounted with 3/4" conduit. Cast aluminum with integrated heat sink to ensure optimal thermal performance. Operating temp -40°C to 40°C. 0-10V dimming comes standard.
| Manufacturer | Hubbell Lighting |
|---|---|
| Volts | 120-277V |
| HID Equivalent | 320W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 85W |
| Lumens | 13,666 |
| Lumens Per Watt | 157 |
| CRI | 70 |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | Type V |
| Finish | White |
| Nominal Size | 15" |
| Length (M.O.L.) Inches | 14.94 |
| Height (Inches) | 2.10 |
| Width (Inches) | 14.94 |
| Wet/Damp Rated | Wet Rated |
| Maximum Temp | 40°C |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 60,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | N/A |
| Manufacturer Order # | VSH-85-5K7-UNV-WHS |
| Premier Part # | NFX3332 |
Write your content here...