ASL Lighting VNAL31 31" 25W 3000K LED Vanity Fixture Satin Nickel
- Buy 10 for $89.95 each and save 9%
- Buy 50 for $80.50 each and save 19%
- Premier# LVN31IN30K25W/VNAL-A
- ASL Lighting VNAL31 31" 25W 3000K LED Vanity Fixture Satin Nickel
ASL Lighting VNAL31 25W 3000K LED Vanity Fixture Satin Nickel
ASL has a huge line of decorative fixtures including vanity fixtures in many different styles! This VNAL31 has a unique look with a satin nickel finish and acrylic lens. Integrated LED delivers 2000 lumens on 25W. Steel construction. Damp rated. 120V TRIAC dimmable. Rated for 50,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ASL |
|---|---|
| Watts | 25W |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 80 |
| Volts | 120V |
| Kelvin | 3000K |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | TRIAC |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Diffuser | N/A |
| Lamp Type | Integrated |
| Number of Lamps | N/A |
| Base Type | Integrated |
| Lens Type | Acrylic |
| Finish | Satin Nickel |
| Construction | Steel |
| Length (M.O.L.) Inches | 31 |
| Width (Inches) | 3 |
| Height (Inches) | 4 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Minimum Temperature | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ETL/ADA |
| Manufacturer Order # | VNAL31 |
| Manufacturer Part # | VNAL31 |
| Premier Part # | LVN31IN30K25W/VNAL-A |
Write your content here...