ASL Lighting VBOM34 34" 23W 30K/35K/40K LED Vanity Fixture Satin Nickel Non-Dim
- Buy 10 for $65.50 each and save 6%
- Buy 50 for $59.95 each and save 14%
- Premier# LVN34INCCT23W/VBOM-A
- ASL Lighting VBOM34 34" 23W CCT Selectable LED Vanity Fixture Satin Nickel
ASL Lighting VBOM34 34" 23W 30K/35K/40K LED Vanity Fixture Satin Nickel Non-Dim
ASL has a huge line of decorative fixtures including vanity fixtures in many different styles! Their VBOM Vanity fixture has a wonderful look with a satin nickel finish and acrylic lens. Integrated LED within the fixture delivers 1350 lumens on 18W in the 22" version and 2000 lumens on 23W for the 34" version. Steel construction. CCT selectable between 3000K, 3500K and 4000K. Damp rated. Non-dimmable and runs on 120-277V universal voltage. Rated for 50,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ASL |
|---|---|
| Watts | 23W |
| Lumens | 2000 |
| Lumens Per Watt | 87 |
| Volts | 120-277V |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K |
| Dimmable | No |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Diffuser | N/A |
| Lamp Type | Integrated |
| Number of Lamps | N/A |
| Base Type | Integrated |
| Lens Type | Acrylic |
| Finish | Satin Nickel |
| Construction | Steel |
| Length (M.O.L.) Inches | 34 |
| Width (Inches) | 3.2 |
| Height (Inches) | 4.7 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Minimum Temperature | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ETL/ADA |
| Manufacturer Order # | VBOM34 |
| Manufacturer Part # | VBOM34 |
| Premier Part # | LVN34INCCT23W/VBOM-A |
Write your content here...