ASL Lighting VBE25 25.5" 17W 30K/35K/40K LED Vanity Fixture Satin Nickel Non-Dim
- Buy 10 for $60.50 each and save 8%
- Buy 50 for $55.50 each and save 16%
- Premier# LVN25INCCT17W/VBE-A
- ASL Lighting VBE25 25.5" 17W CCT Selectable LED Vanity Fixture Satin Nickel
ASL Lighting VBE25 25.5" 17W 30K/35K/40K LED Vanity Fixture Satin Nickel Non-Dim
ASL has a huge line of decorative fixtures including vanity fixtures in many different styles! This VBE fixture comes in 25" or 37" and comes with a smooth satin nickel finish and acrylic lens. Integrated LED delivers 1520 lumens on 17W in the 25.5" version and 2110 lumens on 24W for the 37.5" version. Steel construction. CCT selectable between 3000K, 3500K and 4000K. Damp rated. Non-dimmable and runs on 120-277V universal voltage. Rated for 50,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ASL |
|---|---|
| Watts | 17W |
| Lumens | 1520 |
| Lumens Per Watt | 89 |
| Volts | 120-277V |
| Kelvin | 3000K/3500K/4000K |
| Color Temperature | 3000K/3500K/4000K |
| Dimmable | No |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Beam Angle | N/A |
| Diffuser | N/A |
| Lamp Type | Integrated |
| Number of Lamps | N/A |
| Base Type | Integrated |
| Lens Type | Acrylic |
| Finish | Satin Nickel |
| Construction | Steel |
| Length (M.O.L.) Inches | 25.5 |
| Width (Inches) | 4 |
| Height (Inches) | 4.8 |
| Energy Star Rated | N/A |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Minimum Temperature | N/A |
| Maximum Temp | N/A |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Certifications | ETL/ADA |
| Manufacturer Order # | VBE25 |
| Manufacturer Part # | VBE25 |
| Premier Part # | LVN25INCCT17W/VBE-A |
Write your content here...