ADJ Z300 PAR64 300W 3000K LED Stage Can Replacement 97 CRI
- ADJ PAR Z150 RGBA
ADJ PAR64 Z150 RGBA 150W Replaces PAR56 PAR64 RGB
If you are looking for an RGBA LED lighting solution for high ceiling applications, the PAR Z150 RGBA fixture from ADJ is loaded with features that are sure to please. Powered by a 150W LED C.O.B. light source coming from a traditional PAR64 style enclosure. These fixtures allow the user to choose between five different beam spreads - 7°/11.5°/16°/20.5°/25°. 90+ CRI for exquisite color rendering. Choose between 2300K-9900K (white CCT's) as well as RGB to achieve nearly any color imaginable. Controlled via DMX-512. 9 DMX control modes: 4/5/6/7/8/9/10/11 & 12 CH. modes. Dims from 0% down to 100%. LED source is rated for 50,000 hours.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ADJ |
|---|---|
| Volts | 100-240V |
| HID Equivalent | 575W |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 300W |
| Lumens | 8878 Lux |
| Lumens Per Watt | N/A |
| CRI | 97 |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | 0-100% |
| Distribution | 9°/15°/20°/25°/30°/35°/40° |
| Finish | Black |
| Length (M.O.L.) Inches | 20.08 |
| Height (Inches) | 10.14 |
| Width (Inches) | 15.33 |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Maximum Temp | 40ºC |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | N/A |
| Manufacturer Part # | PAR Z300 3K |
| Manufacturer Order # | N/A |
| Premier Part # | Z300 |
Write your content here...