Satco S11811 23WLED/CDL/6/ADJ-CCT-80D 23W 6" LED Downlight
- Premier# NLED0966 - Satco S11811
- 6" Color/Lumen Adjustable LED Downlight 2700K-5000K 80 Degree Beam
Satco makes it easy to retrofit to LED with their LED Commercial Downlights that are lumen adjustable as well as color adjustable. This means you can choose from 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temps and 1600/2000/2450 Lumens from the downlight itself. Available in 4", 6", 8" or even 10". Available in 40 Degree and 80 Degree beam spreads. 120-277 and dimmable on 0-10V (0-10V dimmer not included).
Brochures & Cut Sheets
Satco 6" Color Preference 0-10V Dimming LED Downlight Info Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 11W/16W/23W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 60W-150W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 900/1200/1750 |
| Lumens Per Watt | 77 |
| Recessed Housing | 6" |