Verbatim 70196 P56-W40-C30-B25 Dimmable LED PAR56 3000K 25° GX16d Base
- Buy 4 for $189.95 each and save 7%
- Buy 15 for $175.95 each and save 14%
- Premier# LP5630KNFL40W-V
- Verbatim 70196 P56-W40-C30-B25
Verbatim 70196 P56-W40-C30-B25 Dimmable LED PAR56 3000K 25° GX16d Base
Verbatim has developed a true bulb-for-bulb replacement for 300W-500W PAR56 lamps. This LED PAR 56 is dimmable and comes in 3000K color temp and a 25° Narrow Flood Beam angle. Delivers up to 3600 lumens on 40W with a 90 CRI. Enclosed-rated and comes with a 5 year manufacturer warranty. 7.0" diameter 4.9" length.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 40W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 300W-500W |
| Halogen Equivalent | 300W-500W |
| Lumens | 3600 |
| Lumens Per Watt | 90 |
| Volts | 120V |
| CRI | 90 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | GX16d |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.9 |
| Diameter (Inches) | 7.0 |
| Beam Angle | 25° |
| CBCP | 12,500 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| Wet/Damp Rated | No |
| Rated for Enclosed Fixtures | UL enclosed rated |
| Maximum Temp | 104°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Case Quantity | 3 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | P56-W40-C30-B25 |
| Manufacturer Order # | 70196 |
| Premier Part # | LP5630KNFL40W-V |
Write your content here...