Satco S11817 46WLED/CDL/10/ADJ-CCT-40D 46W 10" Commercial LED Downlight Adjustable Color
  • Premier# - NFX2196
  • 10" Color/Lumen Adjustable LED Downlight 2700K-5000K 40 Degree Beam
Satco makes it easy to retrofit to LED with their 10" LED Commercial Downlights that are lumen adjustable as well as color adjustable. This means you can choose from 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temps and 2500/3000/3500 Lumens from the downlight itself. Available in 40 Degree and 80 Degree beam spreads. 120-277 and dimmable on 0-10V (0-10V dimmer not included).
Brochures & Cut Sheets
Satco 10 Satco 10" Color Preference 0-10V Dimming LED Downlight Info Sheet
More Information
Manufacturer Satco
Watts 33W/40W/46W
Base Type Direct
Incandescent Equivalent 150W-250W
CFL Equivalent N/A
Lumens 2500/3000/3500
Lumens Per Watt 75
Recessed Housing 10"
Volts 120-277V
Color Temperature 2700K-3000K-3500K-4000K-5000K
Beam Angle 40°
CBCP N/A
CRI 80
R9 N/A
Dimmable 0-10V
Power Factor >0.9
DLC Listed N/A
Energy Star Rated Yes
Wet/Damp Rated Damp Rated
Diameter (Inches) 11.30
Length (M.O.L.) Inches 5.63
Rated Hours 50,000
Warranty 5 Year
Case Quantity 1
Manufacturer Order # S11817
Manufacturer Part # 46WLED/CDL/10/ADJ-CCT-40D
Premier Part # NFX2196
Write your content here...
Back to Top
Satco S11817 46WLED/CDL/10/ADJ-CCT-40D 46W 10" LED Downlight