Satco S11813 46WLED/CDL/10/ADJ-CCT-80D 46W 10" Commercial LED Downlight Adjustable Color
- Premier# NFX2132 - Satco S11813
- 10" Color/Lumen Adjustable LED Downlight 2700K-5000K 80 Degree Beam
Satco makes it easy to retrofit to LED with their 10" LED Commercial Downlights that are lumen adjustable as well as color adjustable. This means you can choose from 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temps and 2500/3000/3500 Lumens from the downlight itself. Available in 40 Degree and 80 Degree beam spreads. 120-277 and dimmable on 0-10V (0-10V dimmer not included).
Brochures & Cut Sheets
Satco 10" Color Preference 0-10V Dimming LED Downlight Info Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 33W/40W/46W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 150W-250W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 2500/3000/3500 |
| Lumens Per Watt | 75 |
| Recessed Housing | 10" |