Satco S11810 14.5WLED/CDL/4/ADJ-CCT-80D 14.5W 4" LED Downlight
- Premier# Satco S11810
- 4" Color/Lumen Adjustable LED Downlight 2700K-5000K 80 Degree Beam
Satco S11810 14.5WLED/CDL/4/ADJ-CCT-80D 14.5W 4" LED Downlight
Satco makes it easy to retrofit to LED with their LED Commercial Downlights that are lumen adjustable as well as color adjustable. This means you can choose from 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K color temps and 1600/2000/2450 Lumens from the downlight itself. Available in 4", 6", 8" or even 10". Available in 40 Degree and 80 Degree beam spreads. 120-277 and dimmable on 0-10V (0-10V dimmer not included).
Brochures & Cut Sheets
Satco 4" Color Preference 0-10V Dimming LED Downlight Info Sheet
| Manufacturer | Satco |
|---|---|
| Watts | 8.5W/11W/14.5W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 40W-100W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 600/800/1020 |
| Lumens Per Watt | 72 |
| Recessed Housing | 4" |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 2700K-3000K-3500K-4000K-5000K |
| Beam Angle | 80° |
| CBCP | N/A |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Diameter (Inches) | 4.65 |
| Length (M.O.L.) Inches | 2.69 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 1 |
| Manufacturer Order # | S11810 |
| Manufacturer Part # | 14.5WLED/CDL/4/ADJ-CCT-80D |
| Premier Part # | S11810 |
Write your content here...