Keystone KT-LED8T8-24GC-830-S /G3 Smart Drive 2' 8W LED Tube 3000K DLC 4.0
  • Premier# LT82FT30K8WGCIS/PS-K
  • Keystone KT-LED8T8-24GC-830-S /G3
Keystone KT-LED8T8-24GC-830-S /G3 Smart Drive 2' 8W LED Tube - Uses Existing Ballast
Keystone's 8W 2' Smart Drive LED T8 is DLC rated, meaning it is at the top of the market in efficiency and eligible for the best rebates from utility companies. Replaces the 2' 9W LED tubes at the same lumen count and same cost! Designed with coated glass for added durability and a widened beam. These tubes run on the existing ballast - check the ballast compatibility list below to ensure the Keystone tubes will operate on your existing ballast. 2' Keystone Smart Drive LED T8 lamps are available in 3000K, 3500K, 4000K, and 5000K.
Brochures & Cut Sheets
Keystone LED 2 Foot Direct Drive 7W LED T8 Keystone 2' 8W Smart Drive LED T8 Info Sheet
More Information
Manufacturer Keystone
Watts 8W
Fluorescent Equivalent 17W
Old LED Version KT-LED9T8-24GC-830-S
Lumens 1250
Lumens Per Watt 156
Volts Ballast Dependent
CRI >80
Color Temperature 3000K
Kelvin 3000K
Dimmable With Dimmable Ballast
Base Type G13
Bulb Shape T8
Wiring Double-Ended (Ballast)
Lens Type Frosted
Construction Glass Coated
Nominal Size 24"
Length (M.O.L.) Inches 23.19
Width (Inches) 1.10
Height (Inches) N/A
Beam Angle 180°
Light Emitting Area 325°
Driver Uses Fluorescent Ballast
Rated Hours 50,000
DLC Listed Yes
Wet/Damp Rated Damp Rated
Maximum Temp 113°F
Minimum Starting Temp -4°F
Certifications NSF/DLC/UL
Case Quantity 25
Warranty 5 Year
Manufacturer Part # KT-LED8T8-24GC-830-S
Manufacturer Order # KT-LED8T8-24GC-830-S
Premier Part # LT82FT30K8WGCIS/PS-K
Write your content here...
Back to Top
Keystone KT-LED8T8-24GC-830-S /G3 2' Smart Drive 8W 3000K T8 LED Tube