Keystone KT-LED7T8-24GC-835-D Direct Drive 2' 7W LED Tube 3500K DLC 4.0
  • Premier# LT82FT35K7WCG-K
  • Keystone 2' Direct Drive 7W 3500K T8 LED Tube - 1/Ea
  • 850 Lumens Avg. - 50,000 Hours - 120-277V - 240° Beam Angle - Price per bulb
Keystone Direct Drive 2' 7W LED Tube 3500K - DLC 4.0 Bypass Ballast
Keystone's 7W 2' Direct Drive LED T8 is DLC rated, meaning it is at the top of the market in efficiency and eligible for the best rebates from utility companies. Replaces the 2' 9W LED tubes at the same lumen count and same cost! Bypasses ballast for additional energy savings and lowered long-term maintenance costs. Designed with coated glass for added durability and a widened beam. 2' Keystone Direct Drive LED T8 lamps are available in 3000K, 3500, 4000K, and 5000K.
Brochures & Cut Sheets
Keystone LED 2 Foot Direct Drive 7W LED T8 Keystone 2' 7W Direct Drive LED T8 Info Sheet
More Information
Manufacturer Keystone
Watts 7W
Fluorescent Equivalent 17W
Old LED Version KT-LED9T8-24GC-835-D
Lumens 850
Lumens Per Watt 121.43
Volts 120-277V
CRI 83
Color Temperature 3500K
Kelvin 3500K
Dimmable No
Base Type G13
Bulb Shape T8
Wiring Single-Ended
Lens Type Frosted
Construction Glass Coated
Nominal Size 24"
Length (M.O.L.) Inches 23.19
Width (Inches) 1.10
Height (Inches) N/A
Beam Angle 240°
Light Emitting Area 325°
Driver Internal
Rated Hours 50,000
DLC Listed DLC 4.0
Wet/Damp Rated Damp Rated
Maximum Temp 113°F
Minimum Starting Temp -4°F
Certifications NSF/DLC/UL
Case Quantity 25
Warranty 5 Year
Manufacturer Part # KT-LED7T8-24GC-835-D
Manufacturer Order # KT-LED7T8-24GC-835-D
Premier Part # LT82FT35K7WCG-K
Write your content here...
Back to Top
Keystone KT-LED7T8-24GC-835-D 2' Direct Drive 7W 3500K T8 LED Tube