Keystone KT-LED70HID-ADJ-EX39-830-D OmniFlex Adjustable LED HID 70W 3000K
- Buy 4 for $163.95 each and save 9%
- Premier# LOC3070WEX39/ADJ-K
- Keystone KT-LED70HID-ADJ-EX39-830-D OmniFlex Adjustable LED HID 70W 3000K
Keystone KT-LED70HID-ADJ-EX39-830-D OmniFlex LED HID 70W 3000K
Keystone has developed a unique Multi-Angle Adjustable HID LED replacement lamp called the OmniFlex. Used primarily in low bay/high bay, post top and wall pack applications. Integral driver within the lamp means no need for ballasts or external LED drivers. 70W replaces 250W HID. Suitable for use in enclosed fixtures. High efficacy of up to 150 lumens per watt. Available in 3000K, 4000K or 5000K. Rated for 50,000 hours with a 5 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Keystone |
|---|---|
| Watts | 70W |
| HID Equivalent | 250W |
| Lumens | 9800 |
| Lumens Per Watt | 140 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | EX39 |
| Length (M.O.L.) Inches | 13.91 |
| Diameter (Inches) | 7.05 |
| Beam Angle | Adjustable |
| Rated Hours | 50,000 |
| Energy Star Rated | No |
| DLC Listed | N/A |
| Wet/Damp Rated | N/A |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -22°F |
| Case Quantity | 8 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | KT-LED70HID-ADJ-EX39-830-D |
| Manufacturer Order # | KT-LED70HID-ADJ-EX39-830-D |
| Premier Part # | LOC3070WEX39/ADJ-K |
Write your content here...