Keystone KT-LED25T8-48G-835-DX2 4' 25W 3500K High Output Single/Double-Ended LED T8
  • Premier# LT835K25W/DX2-K
  • Keystone KT-LED25T8-48G-835-DX2
Keystone KT-LED25T8-48G-835-DX2 4' 25W 3500K High Output LED T8
Keystone's new X2 LED T8 lamps allow for single-end and double-end wiring. This means they will work in any application and can be installed without changing the sockets if desired. Available in 2', 3' and 4' lengths and various wattages in 4'. The new 25W delivers 2900-3000 lumens for maximum output. Glass design for wide beam spread. DLC rated with a 5 year manufacturer warranty and rated at 50,000 hours of life.
Brochures & Cut Sheets
Keystone LED 4' 25W DX2 LED T8 Keystone 4' 25W DX2 LED T8 Info Sheet
More Information
Manufacturer Keystone
Watts 25W
Fluorescent Equivalent 40W
Old LED Version 18.5W
Lumens 3000
Lumens Per Watt 120
Volts 120-277V
CRI >83
Color Temperature 3500K
Kelvin 3500K
Dimmable No
Base Type G13
Bulb Shape T8
Wiring Single/Double-Ended
Lens Type Frosted
Construction Glass
Nominal Size 48"
Length (M.O.L.) Inches 47.15
Width (Inches) 1.10
Height (Inches) N/A
Beam Angle 240°
Light Emitting Area 325°
Driver Internal Driver
Rated Hours 50,000
DLC Listed Yes
Wet/Damp Rated Damp Rated
Maximum Temp 113°F
Minimum Starting Temp -4°F
Certifications DLC/UL
Case Quantity 25
Warranty 5 Year
Manufacturer Part # KT-LED25T8-48G-835-DX2
Manufacturer Order # KT-LED25T8-48G-835-DX2
Premier Part # LT835K25W/DX2-K
Write your content here...
Back to Top