Keystone KT-BPLED40-24-850-VDIM-P /G2 2x4 40W 5000K LED Backlit Panel DLC Premium
  • Keystone KT-BPLED40-24-850-VDIM-P /G2
Keystone's Backlit LED Panel Lights are an easy-to-install LED fixture solution with myriad options for end users. Their thin, lightweight design features 4 knockouts to simplify install for retrofit or new construction. Frosted lens for evenly diffused light with no hot spots. Optical lenses covering each individual LED chip ensures there is no risk of yellowing over time. They have a color-selectable and power-selectable version for 1x4, 2x2, and 2x4 for superior versatility. This makes it so you can change between 3500K, 4000K or 5000K colors on the back of the fixture as well as changing the wattage from 20W to 30W or 40W on 2x2/1x4 fixtures, or 30W/40W/50W for the 2x4. Keystone also has backlit panels in fixed wattages and color temps, all of which are DLC rated and some are DLC Premium. All are powered by Keystone's 0-10V dimming LED drivers for crisp low voltage dimming with a 0-10V dimmer (sold separately).
Brochures & Cut Sheets
Keystone Backlit Panel Cut Sheet Keystone Backlit Panel DLC Premium Spec Sheet
More Information
Manufacturer Keystone
Watts 40W
Fluorescent Equivalent 80W
Lumens 5000
Lumens Per Watt 125
Volts 120-277V
Color Temperature 5000K
Kelvin 5000K
CRI >80
Beam Angle Even
Dimmable 0-10V
Power Factor >0.9
Lens Type Frosted
Nominal Size 2x4
Length (M.O.L.) Inches 47.76
Width (Inches) 23.74
Height (Inches) 1.26
Rated Hours 50,000
DLC Version DLC Premium
DLC Listed Yes
Warranty 5 Year
Manufacturer Part # KT-BPLED40-24-850-VDIM-P /G2
Premier Part # LBLP2X450K40WP-K
Write your content here...
Back to Top
Keystone KT-BPLED40-24-850-VDIM-P /G2 2x4 40W 5000K LED Backlit Panel