Green Creative 58100 11DL6DIM/8CCTD Warm Dimming LED Downlight 11W
- Green Creative #58100
- 11DL6DIM/8CCTD Warm Dimming LED Downlight
Green Creative 11DL6DIM/8CCTD 58100 Warm Dimming LED Downlight 11W
At just 11W, this LED downlight delivers the same output as a 65W incandescent source while lasting 35 times longer! This downlight features 2200K-2700K warm dimming designed to replicate the warm dimming effect of traditional incandescents. Suitable for use in most standard 5" and 6" recessed housings that have spring retaining brackets. Energy Star certified.
Brochures & Cut Sheets
Green Creative Warm Dimming LED Downlight Info Sheet
Green Creative Warm Dimming LED Downlight Dimmer compatibility
| Watts | 11W |
|---|---|
| Base Type | E26 (GU24 optional) |
| Incandescent Equivalent | 65W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 770 |
| Lumens Per Watt | 70 |
| Recessed Housing | 5"/6" |
| Volts | 120V |
| Color Temperature | 2200K-2700K |
| Beam Angle | 110° |
| CRI | 82 |
| Dimmable | Warm Dimming |
| Power Factor | 0.9 |
| DLC Listed | Energy Star |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Diameter (Inches) | 3.0 |
| Length (M.O.L.) Inches | 7.48 |
| Rated Hours | 40,000 |
| Warranty | 3 Year |
| Case Quantity | 6 |
| Manufacturer Order # | 58100 |
| Manufacturer Part # | 11DL6DIM/8CCTD |
Write your content here...