Green Creative 58002 10.5BR40DIM/8CCTD Warm Dim LED BR40 10.5W 2200K-2700K
- Premier# LBR40WARMDIM/10.5W-GC
- Green Creative 58002 10.5BR40DIM/8CCTD
Green Creative Warm Dimming LED BR40 58002 10.5BR40DIM/8CCTD
Green Creative's warm-dim LED lamps feature incandescent-like dimming. As you dim down further, the light changes color and becomes warmer (from 2700K (Warm White) down to 2200K (Amber)). Utilize Green Creative's award-winning CLOUD design. 10.5W replaces 65W incandescent BR40 lamps. Rated for enclosed fixtures and comes with a 3 year manufacturer warranty. Lamp discontinued with no replacement from Green Creative. Most similar warm-dim lamp would be the TCP FBR30D65GL1
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 10.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 65W |
| Lumens | 735 |
| Lumens Per Watt | 70 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 2200-2700K |
| Dimmable | Warm Dimming |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 6.10 |
| Diameter (Inches) | 4.92 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 10.5BR40DIM/8CCTD |
| Manufacturer Order # | 58002 |
| Premier Part # | LBR40WARMDIM/10.5W-GC |
Write your content here...