Green Creative 58001 6.5R20DIM/8CCTD Warm Dim LED R20 6.5W 2200K-2700K
- Premier# LR20WARMDIM/6.5W-GC
- Green Creative 58001 6.5R20DIM/8CCTD
Green Creative Warm Dimming LED R20 58001 6.5R20DIM/8CCTD
Green Creative's warm-dim LED lamps feature incandescent-like dimming. As you dim down further, the light changes color and becomes warmer (from 2700K (Warm White) down to 2200K (Amber)). Utilize Green Creative's award-winning CLOUD design. 6.5W replaces 45W incandescent R20 lamps. Rated for enclosed fixtures and comes with a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 6.5 |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 45W |
| Lumens | 500 |
| Lumens Per Watt | 77 |
| Volts | 120V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 2200-2700K |
| Dimmable | Warm Dimming |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | Reflector |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.86 |
| Diameter (Inches) | 2.48 |
| Beam Angle | 110° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | Yes |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 6.5R20DIM/8CCTD |
| Manufacturer Order # | 58001 |
| Premier Part # | LR20WARMDIM/6.5W-GC |
Write your content here...