***DISCONTINUED Green Creative 57883 9.5A19DIM/8CCTD Warm Dim LED 9.5W A19 2700K-2200K
- ***DISCONTINUED Premier# LA19WARMDIM/9.5W-GC
- Green Creative 57883 9.5A19DIM/8CCTD
***DISCONTINUED Green Creative 57883 9.5A19DIM/8CCTD Warm Dim LED 9.5W A19 2700K-2200K
Green Creative's warm-dim LED lamps feature incandescent-like dimming. As you dim down further, the light changes color and becomes warmer (from 2700K (Warm White) down to 2200K (Amber)). These warm dim LED A19 bulbs use just 9.5W and deliver 800 lumens, replacing CFLs and incandescents without sacrificing light levels. High efficacy of 84 LPW is more than 50% higher than the ENERGY STAR requirement. Omnidirectional 330° beam angle and comes with a 3 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 9.5W |
|---|---|
| Incandescent Equivalent | 60W |
| Lumens | 800 |
| Lumens Per Watt | 84 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| Color Temperature | 2200-2700K |
| Dimmable | Warm Dimming |
| Base Type | E26 |
| Lamp Type | A-lamp |
| Length (M.O.L.) Inches | 4.61 |
| Diameter (Inches) | 2.36 |
| Beam Angle | 330° |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Rated for Enclosed Fixtures | No |
| Maximum Temp | 40°C |
| Minimum Starting Temp | -30°C |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Part # | 9.5A19DIM/8CCTD |
| Manufacturer Order # | 57883 |
| Premier Part # | LA19WARMDIM/9.5W-GC |
Write your content here...