Green Creative 34957 20.5T8/4F/850/BYP 20.5W 5000K BYPass LED T8
- Buy 2 for $309.95 each and save 6%
- Premier# LT850K20.5W-GC
- Green Creative 34957 20.5T8/4F/850/BYP 20.5W 5000K High Output BYPass LED T8
Green Creative 34957 20.5T8/4F/850/BYP 20.5W 5000K BYPass LED T8
Green Creative continues to push the boundaries of efficacy and power with their newest line of LED retrofit lamps. These glass LED T8 lamps bypass the ballast and wire direct to one end. At 20.5W, they deliver 3000 lumens, making them one of the most efficient high lumen bypass LED T8 lamps on the market. Built-in integral driver allows the lamps to operate on 120-277V. Available in 4000K or 5000K, and in case quantities of 25. Suitable for use in damp locations and totally enclosed fixtures. Opaque glass provides glare-free lighting with a wide 310° light emitting area.
Brochures & Cut Sheets
| Watts | 20.5W |
|---|---|
| Fluorescent Equivalent | 40W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 146 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | 82 |
| Color Temperature | 5000K |
| Dimmable | No |
| Base Type | G13 |
| Wiring | Single-End |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Opaque Glass |
| Length (M.O.L.) Inches | 47.71 |
| Width (Inches) | 1.16 |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 160° |
| Light Emitting Area | 310° |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 50,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | 113°F |
| Minimum Starting Temp | -4°F |
| Certifications | DLC |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 5 Year |
| Manufacturer Part # | 20.5T8/4F/850/BYP |
| Manufacturer Order # | 34957 |
| Premier Part # | LT850K20.5W-GC |
Write your content here...