GE LED35ED17/740/HAZ 93134830 35W 4000K Hazardous Location LED HID E26
  • Premier# LOC40K35WHAZ-GE
  • GE LED35ED17/740/HAZ 93134830 Hazardous Location LED HID 35W 4000K
GE has released more ground-breaking LED technology with their hazardous location LED HID lamps. These lamps have high temperature ratings of 65° (21W version) 55° (35W version) and 45° (45W version) and are rated for Class 1 and Division 2 applications. This means they are designed to operate where flammable vapors and gases are present, in harsh environments such as drilling rigs, petrochemical facilities, food and beverage facilities and other heavy-industrial areas. Currently available in 21W (50W Equivalent), 35W (70W Equivalent) and 45W (100W Equivalent) wattages and color temperatures of 3000K, 4000K or 5000K. E26 medium screw-in base and comes with an E39 mogul socket adapter if replacing an E39 HID. 120-277V with a CRI greater than 70. GE Hazardous Location LED HID lamps still feature GE's industry leading ANSI/form factor, ensuring they will fit in nearly any application.
Brochures & Cut Sheets
More Information
Manufacturer GE
Watts 35W
HID Equivalent 70W
Lumens 5000
Lumens Per Watt 143
Volts 120-277V
CRI >70
Color Temperature 4000K
Kelvin 4000K
Dimmable No
Base Type E26
Bulb Shape ED17
Length (M.O.L.) Inches 5.4
Diameter (Inches) 2.5
Beam Angle N/A
Rated Hours 50,000
Energy Star Rated No
DLC Listed No
Wet/Damp Rated Damp Rated
Rated for Enclosed Fixtures Yes
Maximum Temp 65°C
Minimum Starting Temp -20°C
Case Quantity 3
Warranty 5 Year
Manufacturer Part # LED35ED17/740/HAZ
Manufacturer Order # 93134830
Premier Part # LOC40K35WHAZ-GE
Write your content here...
Back to Top
GE LED35ED17/740/HAZ 93134830 35W 4000K Hazardous Location LED HID