GE 75447 LED32DP38W830/15 32W High Output LED PAR38 3000K 15° Spot
- Buy 12 for $37.95 each and save 7%
- Buy 48 for $36.50 each and save 11%
- Buy 96 for $34.95 each and save 15%
- Premier# LP3830KSP32W-GE
- GE 75447 LED32DP38W830/15
GE 75447 LED32DP38W830/15 32W Dimmable High Output LED PAR38 3000K 15° Spot
GE's 32W Dimmable LED PAR38 lamps deliver 3000 lumens and can sufficiently replace up to 500W incandescent lamps. Simply put this is the highest output LED PAR38 spot on the market. Energy Star Rated as well as rated for wet locations. 120V and E26 base. Available in 3000K and 15° Spot, 25° Narrow Flood and 40° Flood beam angles.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 32W |
| Incandescent Equivalent | 500W |
| Halogen Equivalent | 500W |
| Lumens | 3000 |
| Lumens Per Watt | 93.75 |
| Volts | 120V |
| CRI | 81 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3000K |
| Kelvin | 3000K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.12 |
| Diameter (Inches) | 4.72 |
| Beam Angle | 15° |
| CBCP | 26,000 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Yes |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED32DP38W830/15 |
| Manufacturer Order # | 75447 |
| Premier Part # | LP3830KSP32W-GE |
Write your content here...