GE 30233 LED32DP38W835/15 32W High Output LED PAR38 3500K 15° Spot Case/6
- Buy 3 for $236.95 each and save 2%
- Buy 6 for $228.95 each and save 5%
- Premier# LP3835KSP32W-GE
- GE 30233 LED32DP38W835/15
GE 30233 LED32DP38W835/15 32W Dimmable High Output LED PAR38 3500K 15° Spot
GE's new 32W Dimmable LED PAR38 lamps deliver 3100 lumens in 3500K and can sufficiently replace 250W-500W incandescent lamps. Energy Star Rated as well as rated for wet locations. 120V and E26 base. Available in 3000K/3500K and 15° Spot, 25° Narrow Flood and 40° Flood beam angles.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | GE |
|---|---|
| Watts | 32W |
| Incandescent Equivalent | 500W |
| Halogen Equivalent | 500W |
| Lumens | 3100 |
| Lumens Per Watt | 96.88 |
| Volts | 120V |
| CRI | 80 |
| R9 | N/A |
| Color Temperature | 3500K |
| Kelvin | 3500K |
| Dimmable | Yes |
| Base Type | E26 |
| Bulb Shape | PAR38 |
| Length (M.O.L.) Inches | 5.12 |
| Diameter (Inches) | 4.72 |
| Beam Angle | 15° |
| CBCP | 25,000 |
| Power Factor | >0.9 |
| Rated Hours | 25,000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Yes |
| Rated for Enclosed Fixtures | Lamp life may be affected |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Case Quantity | 6 |
| Warranty | 3 Years |
| Manufacturer Part # | LED32DP38W835/15 |
| Manufacturer Order # | 30233 |
| Premier Part # | LP3835KSP32W-GE |
Write your content here...