ETI 54437511 FM-16-24-902-MV-D-B 16" Color Preference LED Flushmount 24W
- Premier# NFX1701 - ETI 54437511
- FM-16-24-902-MV-D-B - 16" Color Preference LED Flushmount
ETI 54437511 FM-16-24-902-MV-D-B 16" Color Preference LED Flushmount 24W
ETI's Color Preference LED flushmounts allow the user to select color temperatures of 3000K, 4000K and 5000K from a switch behind the fixture. This simplifies the selection and ordering process for users. Delivers 1600 lumens on 24W with exceptional color rendering with a CRI of 90+. Replaces 100W+ incandescent. 0-10V dimming standard (0-10V dimmer sold separately). Rated for 50,000 hours and a 5 year manufacturer warranty. Optional step dimming motion sensor.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | ETI |
|---|---|
| Watts | 24W |
| Base Type | Direct |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| CFL Equivalent | N/A |
| Lumens | 1600 |
| Lumens Per Watt | 67 |
| Recessed Housing | 16" |
| Volts | 120-277V |
| Color Temperature | 3000K-4000K-5000K |
| Beam Angle | 120° |
| CBCP | 389 |
| CRI | 90 |
| R9 | 59 |
| Dimmable | 0-10V |
| Power Factor | >0.9 |
| DLC Listed | N/A |
| Energy Star Rated | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Diameter (Inches) | 15.25 |
| Length (M.O.L.) Inches | 3.00 |
| Rated Hours | 50,000 |
| Warranty | 5 Year |
| Case Quantity | 2 |
| Manufacturer Order # | 54437511 |
| Manufacturer Part # | FM-16-24-902-MV-D-B |
| Premier Part # | NFX1701 |
Write your content here...