Energy Focus LEDLFT8-8XX-411-BBUF Red-Cap Emergency Flicker-Free LED T8
- Energy Focus# LEDLFT8-8XX-411-BBUF - RedCap Emergency LED T8
Energy Focus LEDLFT8-8XX-411-BBUF Red-Cap Emergency Flicker-Free LED T8
New state-of-the-art LED T8 tube from Energy Focus that is flicker-free with a 10-year non-prorated warranty. Three different lumen levels all available in 3500K, 4000K or 5000K. 200 series is a 15W tube at 120 LPW, 300 series is a 13W tube at 130 LPW, and 500 series is a 11W tube at 150 LPW. Frosted lens and 120° beam spread (plastic construction).
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Energy Focus |
|---|---|
| Watts | 11W/13W/15W |
| Fluorescent Equivalent | 32W |
| Old LED Version | N/A |
| Lumens | 1800 |
| Lumens Per Watt | 150/130/120 |
| Volts | 120-277V |
| CRI | >80 |
| Color Temperature | 3500K-4000K-5000K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Base Type | G13 |
| Lens Type | Frosted |
| Construction | Plastic |
| Length (M.O.L.) Inches | 48 |
| Width (Inches) | N/A |
| Height (Inches) | N/A |
| Beam Angle | 120° |
| Light Emitting Area | N/A |
| Driver | Internal Driver |
| Rated Hours | 60,000 |
| DLC Listed | Yes |
| Wet/Damp Rated | Damp Rated |
| Maximum Temp | N/A |
| Minimum Starting Temp | N/A |
| Certifications | NSF Rated |
| Case Quantity | 25 |
| Warranty | 10 Year |
| Manufacturer Part # | LEDFLT8-840-411-BBUF |
| Premier Part # | LEDFLT8-840-411-BBUF |
Write your content here...