Eiko 10880 XBPG14-4050UY65C Phaeton XiFi LED Canopy Fixture 40W 5000K
- Eiko 10880 XBPG14-4050UY65C
Eiko 10880 XBPG14-4050UY65C Phaeton XiFi LED Canopy Fixture 40W 5000K
Eiko's new Xeleum series features XiFi/Wireless controlled LED fixtures. The Phaeton is an LED Canopy fixture with this XiFi technology allowing it to be controlled wirelessly as needed. Hybrid diffuser/lens optics with up-light prisms to create a new standard for low-glare, uniform illumination. Integrated microwave occupancy sensor and photocell for daylight harvesting. Available in 40W 5400+ lumens or 75W 10,300+ lumens, and in color temps of 4000K Cool White or 5000K Daylight. All are designated as DLC Premium Qualified Networked Lighting Control Systems. IP65 rated. L70 of 78,000 hours with a 7 year manufacturer warranty.
Brochures & Cut Sheets
| Manufacturer | Eiko |
|---|---|
| Volts | 100-277V |
| HID Equivalent | N/A |
| Fluorescent Equivalent | N/A |
| Watts | 40W |
| Lumens | 5481 |
| Lumens Per Watt | 137 |
| CRI | 80+ |
| Color Temperature | 5000K |
| Kelvin | 5000K |
| Dimmable | 0-10V |
| Distribution | N/A |
| Finish | N/A |
| Nominal Size | 9" |
| Length (M.O.L.) Inches | 4 |
| Height (Inches) | N/A |
| Width (Inches) | 14 |
| Wet/Damp Rated | IP65 |
| Maximum Temp | 130ºF |
| DLC Version | DLC Standard |
| Rated Hours | 78,000 |
| Warranty | 7 Year |
| Manufacturer Part # | XBPG14-4050UY65C |
| Manufacturer Order # | 10880 |
| Premier Part # | XBPG14-4050UY65C |
Write your content here...